Zafire Vrba
Fredagen den 4 maj var Zafire Vrba på besök på Södertörns tingsrätt och pratade om transpersoners situation i Sverige och ett jämställt bemötande av transpersoner. Zafire Vrba är konstnär och pedagog och håller även i utbildningar om transpersoner. Zafire Vrba pratade i mångt och mycket utifrån personliga erfarenheter. Det gjorde att föreläsningen blev personlig och intressant. Här nedan sammanfattas huvuddragen av det som sades.
Vad är en transperson och vad kan forma en könsidentitet
Ordet trans är ett paraplybegrepp som täcker de personer som på något sätt har en könsidentitet eller ett könsuttryck som skiljer sig från samhällets normer. En transperson har alltså en normbrytande könsidentitet eller könsuttryck.
Zafire Vrba berättade om de många olika könsidentiter som finns idag i samhället och ställde det i relation till att det i lagens mening endast finns två kön; man och kvinna. Zafire Vrba berättade vidare att det finns normer som styr könsidentiteten, och att kön kan bestämmas på olika sätt:</d
- juridiskt, det vill säga att lagen säger att alla måste ha ett registrerat kön
- kroppsligt, det vill säga hur vår kropp ser ut
- socialt, det vill säga hur omgivningen ser på oss
- identitet, det vill säga hur vi ser på oss själva.
Enligt Zafire Vrba följs de olika sätten att bestämma kön åt hos de flesta människor, och de har en s.k. linjär könsidentitet. De som har en linjär könsidentitet i enlighet med samhällets normer kallas cis-personer. Det finns också individer som på en eller flera punkter avviker från samhällets normer och där de ovan nämnda sätten att bestämma kön inte följs åt. Dessa personer har en s.k. normavvikande könsidentitet eller könsuttryck. Enligt Zafire Vrba kan de som lever enligt, och anpassar sig till, samhällets normer få en fördel, medan de som avviker från dessa normer kan drabbas på ett ofördelaktigt sätt. Detta kan medföra att om en person gynnas av normerna så tänker denne inte ens på dessa, medan om personen missgynnas av normerna blir problematiken väldigt närvarande
Zafire Vrba gick också igenom våra sju diskrimineringsgrunder som baseras på kön, könsidentitet, sexuell läggning, etnicitet, ålder, religion och funktionshinder samt påpekade att vissa saker inte finns med i lagen såsom exempelvis diskriminering på grund av klasstillhörighet, utseende och relationstillhörighet.